W poprzednich postach eksperckich skupiliśmy się na ogólnych aspektach oświetlenia. Dlatego w tym poście przedstawimy efekty światła, które umiejętnie wykorzystane podkreślą nasz ogród.
Kiedy znamy już wstępne założenia oraz podstawy instalacji z chęcią przejdziemy do wskazówek dotyczących doboru lamp. Na początek warto wspomnieć o tym , że najpiękniej oświetlony ogród to taki, w którym bawimy się światłem i cieniem. Dodatkowo bardziej zjawiskowo wygląda oświetlenie kiedy zastosujemy różne efekty.
To bardzo ciekawy efekt który ma skupione źródło światła z dołu w górę. Tutaj sprawdzi się najchętniej wybierana oprawa przez projektantów – reflektor. W naszej ofercie mamy 4 reflektory do wyboru:
MINI SCOPE – idealny pod trawy ozdobne, rośliny kwitnące, zasięg światła wynosi około 3 m
SCOPE – wybierany chętnie pod duże trawy ozdobne, bardzo duże rozrośnięte hortensje lub rododendrony, jak również małe drzewa, zasięg światła wynosi około 8 m
BIG SCOPE – polecam do drzew z niskimi pniami, ale bardzo dużymi koronami – zasięg światła to ok 6m, ale za to szerokość światła jest najszersza ze wszystkich dostępnych reflektrów – 6,5 metra
BIG SCOPE NARROW – do wysokich drzew, posągów, fasad – zasięg światła ok 14m.
Reflektory zawsze zalecamy np. pod drzewa liściaste, w szczególności jeżeli pod drzewami znajdują się jakieś rośliny. Mamy wtedy większe prawdopodobieństwo, że źródło światła reflektora lepiej dotrze do korony drzewa. W szczególności jest to zauważalne jesienią, kiedy często spadające liście przykrywają np. oświetlenie wbudowane.
Taki rodzaj oświetlenia – wbudowane – również świetnie sprawdzi się do efektu w górę. W szczególności np. na trawnikach. Ten rodzaj oprawy nie będzie kolidował z koszeniem trawnika. Pod drzewa, z lamp wbudowanych najlepiej sprawdzą się oprawy.
Zasady podobne jak w przypadku reflektorów:
NERO – zasięg światła – 8 metrów
BIG NERO – zasięg światła – 6,5 metra
BIG NERO NARROW – zasięg światła – 14 metrów.
Efekt w dół uzyskamy wszelkiego rodzaju oprawami naściennymi. Wybór tutaj zależy przede wszystkim od stylu domu. Najchętniej wybieraną lampą naścienną jest ACE (do wyboru świecąca tylko w dół, lub w górę i w dół).
Producent lamp wzbogacił asortyment lamp również o oprawy pod przewody 230V. Tego typu rozwiązanie w marce In-Lite występuje tylko w oprawach naściennych, ponieważ bardzo często wchodząc na ogród, przewody są już najczęściej wyprowadzone pod 230V i na gotowej elewacji nikt nie będzie ich zmieniał pod 12V.
Oczywiście są również do wyboru lampy naścienne niskonapięciowe 12V. Świetnie sprawdzają się np. na drewnianych ściankach w ogrodach , dając właśnie wspomniany wcześniej efekt w dół.
Ten efekt możemy uzyskać oprócz wspomnianych wcześniej opraw naściennych ACE, równie lampami Cubid, Blink, Wedge.
A jeżeli mowa o drewnianych ściankach to nie możemy tu pominąć efektu, który od razu również uzyskujemy- podkreślenie faktury. Podkreślona faktura drewna po zmroku to coś co przykuwa wzrok i sprawia że ścianka daje bardziej zjawiskowy efekt po zmroku niż za dnia.
Aby uzyskać ten efekt niezbędne jest chociaż małe oczko wodne.
Warto o tym efekcie pamiętać w takich ogrodach gdzie owe oczka się znajdują. Instalując blisko reflektor – wyższa roślinność będzie odbijała się w lustrze wody. Wygląda to niezwykle malowniczo.
Przez to, że stopnie schodów znajdują się na różnych wysokościach,
podkreślając je światłem , po zmroku mogą sprawiać wrażenie jakby unosiły się
nad ziemią.
Uzyskamy ten efekt np oprawami , które rzucają nam źródło światła na stopnie.
Czyli np oprawy stojące ACE lub ACE HIGH.
Od razu wspomnę, iż jest to również najczęściej polecana przeze mnie lampa na
ścieżki i podjazdy.
Na końcu zostawiłam mój ulubiony efekt. Uzyskujemy go bardzo często , kiedy np. posadziliśmy trawy ozdobne blisko elewacji domu. Tutaj po prostu musi pojawić się reflektor, dzięki któremu źdźbła trawy będą rzucały niesamowity cień po zmroku.
Nie możemy zapominać o mniejszych lub większych drzewach blisko elewacji- również niezbędny tutaj jest wspomniany wcześniej reflektor do uzyskania pięknego efektu cienia.
Chcesz być na bieżąco w najnowszymi poradami? Odwiedź nasz FanPage na Facebooku: @EkomaWarszawa