Drenaż i woda deszczowa2021-05-13T10:44:11+02:00

Drenaż i woda deszczowa

Systemy pozwalające na efektywne wykorzystanie wody deszczowej

Kontakt

Systemy pozwalające na efektywne wykorzystanie wody deszczowej to doskonała praktyka, która z roku na rok zyskuje na popularności. Pozwalają one na uzyskanie sporych oszczędności, a przy tym stanowią rozwiązanie ekologiczne zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Wodę pozyskaną z opadów deszczu, można wykorzystać dla codziennych domowych potrzeb, jak również podlewania zieleni czy mycia samochodów. Deszczówka dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań pozwala skutecznie spełnić wszelkie potrzeby gospodarstwa domowego. Rozsądne wykorzystanie wody, którą zebrać można z powierzchni tarasów, dachów i im podobnych, a następnie zgromadzoną w zbiornikach do późniejszego wykorzystania jest bardzo atrakcyjnym trendem prośrodowiskowym.

Ponieważ zasoby wodne maleją, a koszty wody wodociągowej rosną, wykorzystanie wód odpadowych staje się genialną alternatywą. Odpowiednio dopasowany do potrzeb systemy drenażu, modernizacja systemu kanalizacyjnego i stacji uzdatniania wody to spory krok do poprawy jakości wód i maksymalnego ich wykorzystania.

Dlaczego warto zastosować drenaż i wykorzystywać wodę deszczową?

Rozsączanie wody deszczowej w gruncie – dobór urządzeń i wymiarowanie układu

Świetną alternatywą na zagospodarowanie wody deszczowej jest odprowadzanie jej do gruntu. Deszczówkę z dachów oraz tarasów można odprowadzać bezpośrednio do ziemi, jednak jej wcześniejsze mechaniczne oczyszczanie może przynieść jeszcze lepsze efekty. W przypadku odpływu wód opadowych z powierzchni takich jak parkingi, ulice czy podjazdy, należy je oczyścić z substancji ropopochodnych. Celem skutecznego wykorzystania wody deszczowej warto zatem zastosować rozsączanie w gruncie.

Rozsączanie wody deszczowej do gruntu, w odróżnieniu do zatrzymywania jej w zbiornikach, daje wiele dodatkowych korzyści. System ten pozwala bowiem na zatrzymanie opadów w miejscu ich powstania, a co za tym idzie skutecznie odbudowuje zapasy wód podziemnych – jest to szczególnie cenne dla roślin. Rozwiązanie to cudownie wpływa na lokalny mikroklimat, ale i pozwala na spore oszczędności na opłatach za odprowadzanie wód opadowych do kanalizacji.

Jak dobrać urządzenia do rozsączania wody deszczowej?

Do rozsączania wody deszczowej wykorzystywane są rury drenarskie, skrzynki, tunele rozsączające oraz studnie chłonne. Te pierwsze należą do stosunkowo niedrogich, jednak przez niską pojemność retencyjną nie sprawdzają się na dużych powierzchniach. Skrzynki rozsączające to opcja uniwersalna, dzięki której tworzyć można zbiorniki retencyjno-rozsączające o większych pojemnościach. Mogą one obejmować nawet kilka tysięcy pojedynczych skrzynek, świetnie odprowadzając wodę – szczególnie na odpowiednio chłonnych gruntach. Spore pojemności zbiorników pozwalają na rozłożenie rozsączania w czasie.

W przypadku tuneli rozsączających możliwe staje się tworzenie długich ciągów, zapewniających lepszy przepływ powietrza. Układy rozsączające w tym systemie są bardziej żywotne – nie zatykają się i nie tracą na wydajności przez dłuższy czas. To opcja doskonała na małe i średnie powierzchnie, ale i do płytkich nawierzchni, gdzie kilkuwarstwowe układy nie zdają egzaminu. Studnie chłonne należą do urządzeń o punktowym odprowadzaniu deszczówki. Jedna studnia jest w stanie odprowadzać wodę w zależności od gruntu nawet do 100m2. Ich spora pojemność retencyjna, pozwala rozsączać wodę długofalowo.

Najnowsze wpisy dotyczące systemów drenażu

chcesz być na czasie sprawdź nowości

Dołącz do grona zadowolonych klientów

Kontakt

Przejdź do góry